7 tipov, ako získať najlacnejšie PZP

kalkulacka pzp online

Keď si dojednávame povinné zmluvné poistenie, vzniká nám prirodzený vzťah: poistník chce kúpiť PZP čo najlacnejšie, poisťovňa ho však chce čo najdrahšie predať . V tomto článku si povieme, ako obrátiť karty v prospech poistníka.

V prvom kroku sa ujistite, že nebudete mať uzatvorené dve PZP súčasne. Do vašej súčasnej poisťovne je potrebné doručiť výpoveď PZP. O tom, ako výpoveď doručiť, sme si už povedali tu. V článku taktiež nájdete dokument pre výpoveď PZP na stiahnutie bezplatne. Výpoveď stačí stiahnuť, vyplniť a doručiť do poisťovne.

Keď sme sa zbavili starej uzatvorenej poistky, môžeme sa pozrieť na kroky, ako uzavrieť PZP auta čo najvýhodnejšie.

Základním předpokladem je čistý štít bez způsobené pojistné události. Pro případnou rychlejší změnu pojišťovny doporučujeme zvýšenou angažovanost alespoň 6 týdnů (právě tak dlouhá je výpovědní lhůta) před koncem platnosti stávající smlouvy.

1. Prehliadnite si ponuky všetkých poisťovní

Informujte sa u svojej poisťovne, či vám ako klientovi nemôže ponúknuť zľavu na PZP. Navštívte pobočky poisťovní a spýtajte sa na ich poistné produkty pre vaše vozidlo. Mať prehľad o cenách poistenia je najdôležitejším krokom pre úspešné dojednanie lacnejšieho PZP. Urobíte si predstavu, ako sa cenu na trhu pre poistenie pre vaše vozidlo pohybujú a budete vedieť rozlišovať medzi predraženými poisťovňami a tými lacnejšími. Aj keď je tento krok veľmi dôležitý, pravdepodobne nemáte čas chodiť od dverí jednej poisťovne ku dverám druhej. Práve z tohto dôvodu vznikol náš online porovnávač PZP.  Týmto sa dostávame ku nášmu druhému bodu.

2. Vyskúšajte online porovnávač poistenia auta

Online porovnávače predstavujú najjednoduchší spôsob, ako získať prehľad o ponukách jednotlivých poisťovní behom pár minút. A to všetko bezplatne a z pohodlia domova. Nás online porovnávač PZP spolupracuje so všetkými poisťovňami. Je rýchly, prehľadný ale predovšetkým nezáväzný a úplne zadarmo. Stačí, aby ste vyplnili údaje o svojom vozidle a my vám nájdeme poistné produkty všetkých poisťovní na Slovensku. V prehľadnej tabuľke vám zoradíme najlacnejšie PZP až po najdrahšie. Okrem toho vám prehľadne ukážeme výhody a nevýhody jednotlivých poistných produktov, poistné krytie a doplnkové pripoistenie, ktoré ponúka poisťovňa bezplatne, napríklad poistenie čelného skla, poistenie sedadiel, poistenie pasažierov, poistenie vodiča, poistenie batožiny, poistenie stretu so zverou, poistenie proti krádeži a iné.

3. Nájdite si staršieho poistníka

Legislatíva umožňuje, aby sa poistník vozidla líšil od majiteľa vozidla. Všeobecne platí, že najvýhodnejšie ceny PZP majú staršie osoby. Poisťovne vyhodnocujú riziko taktiež na základe veku. Najrizikovejší sú vodiči do 28 rokov. Do skupiny menej rizikových vodičov patria vodiči od 29 až do 55 rokov a najmenej rizikoví sú vodiči nad 56 rokov. Tieto dve skupiny spravidla získavajú najvýhodnejšie ceny PZP. Bydlisko taktiež hrá veľkú úlohu. Najvýhodnejšia je kombinácia poistníka nad 55 rokov, ktorý býva v malom meste alebo na dedine. Na tomto príklade môžeme vidieť, že najnižšie ceny poistenia dosahujú skúsení vodiči z malých miest, ktorí zatiaľ nespôsobili nehodu. Znevýhodnení sú naopak mladí vodiči, ktorí žijú vo veľkom meste, už spôsobili nehodu a majú silné auto.

4. Bonus za jazdu bez nehody

Takmer každá poisťovňa na Slovensku ponúka cenové zvýhodnenie pre zodpovedných vodičov. Pri zľavách za bezškodový priebeh sa väčšinou zohľadňuje obdobie posledných 3 rokov. V prípade niektorých poisťovní platí úmera – čím je doba bez zavinenia nehody dlhšia, tým je poistenie lacnejšie. V prípade, že sa rozhodnete zmeniť poisťovňu, nezabudnite si od tej predošle vypýtať potvrdenie o bezškodovom priebehu. Toto potvrdenie vám v konečnom dôsledku môže na cene PZP ušetriť pár eur.

5. Za ročné poistné zaplatíte menej

Pri niektorých poisťovniach cenu poistné ovplyvňuje aj frekvencia platieb za poistné. Všeobecne platí, že čím je frekvencia nižšia, tým lacnejšie PZP dostanete. Najlacnejšie v tomto prípade vychádzajú platby za ročné poistenie auta. Môžete ušetriť až 10% z ceny poistného.

6. Firemné vozidlá zaplatia menej vďaka flotilovým zmluvám

Majitelia firemných vozidiel môžu využiť ponuku tzv. flotilového poistenia vozidiel. Jedná sa o poistenie auta, v ktorom v rámci jednej zmluvy zároveň uzatvoríte PZP na niekoľo ďalších vozidiel. Poisťovne vám v takomto prípade poskytnú množstevnú zľavu.

7. Zistite, či sa pre vás uplatňuje zľava na PZP

Ste invalidný dôchodca? Starobný dôchodca? Máte malé deti? Máte už v poisťovni uzavreté iné poistenie? Vediete si v poisťovni účet? Spýtajte sa na všetky zľavy, ktoré poisťovňa ponúka. Je veľká pravdepodobnosť, že na nejakú budete mať nárok. Aby ste opäť nemuseli absolvovať cestu od jednej poisťovne ku druhej, prehľad zliav aj ktorá poisťovňa ich ponúka nájdete v našej kalkulačke povinného zmluvného poistenia.