Ako vybrať autosedačku pre dieťa

kalkulacka pzp online

 

Aká je vhodná autosedačka pre dieťa? Ako vybrať autosedačku? Koľko stojí autosedačka? Do akého veku musí dieťa sedieť v autosedačke? Takéto otázky si kladú všetci čerství rodičia, ktorí sa chystajú na prevoz detí v aute.

Detská autosedačka slúži na ochranu detí pred zranením počas dopravnej udalosti alebo autonehody. Z tohto dôvodu by sme pri výbere autosedačky nemali chcieť ušetriť peniaze ze každú cenu. V tomto článku vám vysvetlíme funkcie autosedačky, rozdiely medzi autosedačkami a rady, ako sa vyhnúť nebezpečným autosedačkám. Autosedačky pre deti sú vo svete pod drobnohľadom už viac ako 40 rokov a dnešné autosedačky spĺňaju najprísnejšie požiadavky na bezpečnosť.

Ako funguje autosedačka?

Autosedačka pre deti zaistí, že dieťa je na sedačke v automobile usadené bezpečne a v prípade nárazu bude zabránené jeho vymršteniu. Autosedačka musí byť čo najpevnejšie pripútaná k sedadlu. Jazda s dieťaťom na kolenách dospelej osoby sa neodporúča, dokonca sa považuje za nebezpečnú. V prípade dopravnej nehody môže hmotnosť dospelej osoby spôsobiť vážne poranenia dieťaťu. Dieťa by taktiež mohlo byť vymrštené z vozidla v prípade, že nebude pripútané.

Ako si vybrať autosedačku?

Skôr. ako sa rozhodnete kúpiť autosedačku, zistite, či sa hodí na sedadlo do vášho automobilu. Určite vám proadí predajca autosedačiek vo vašom servise, prípadne nájdete aktuálne informácie o autosedačkách na internete. Detská autosedačka musí zodpovedať hmotnosti dieťaťa a veku dieťaťa. Vyberte si iba takú autosedačku, ktorá spĺňa najnovšie bezpečnostné štandardy a má príslušný certifikát. Autosedačky kupujte vždy nové, aby ste neriskovali, že niektorá z častí autosedačky je poškodená.

Pripravili sme zoznam niekoľkých otázok, na ktoré by ste pred kúpu autosedačky mali odpovedať:

 1. Preštudujte manuál k vášmu autu. Odporúča v ňom výrobca auta konkrétny druh a značku autosedačky?
 2. Všetky nové modely áut ponúkajú konzoly ISOFIX. Má ich aj vaše vozidlo?autosedacka pre dieta ako vybrat autosedacku
 3. Zodpovedá vami vybraná autosedačka aktuálnej norme ECE?
 4. Aké výsledky má autosedačka v bezpečnostných testoch?
 5. Tmavá autosedačka bude po vystevení na priamom slnku rozhorúčená. Je poťah autosedačky z príjemného materiálu? Nebude dieťaťu prekážať a iritovať ho?
 6. Cíti sa vaše dieťa v autosedačke dobre? Páči sa autosedačka dieťaťu?

Typy autosedačiek

Detské autosedačky sa členia podľa hmotnosti dieťaťa do 5 skupín:

Kategória 0+ pre deti s hmotnosťou do 13 kg.

Kategória I pre deti s hmotnosťou od 9 kg.

Kategória II pre deti s hmotnosťou od 15 kg do 25 kg.

Kategória III pre deti s hmotnosťou od 22 kg do 36 kg.   

 

Niektorí výrobcovia autosedačiek ponúkajú aj univerzálne autosedačky. Tie sa však neodporúčajú, pretože počas testov bolo dokázané, že ich univerzálnosť je ovplyvnená nízkou kvalitou.

Deti do 150 cm je povinné prepravovať na zadných sedadlách. Zákon umožňuje prepravovať dieťa aj na sedadle spolujazdca avšak iba pod podmienkou, že bude použitý certifikovaný zadržiavací systém a autosedačka bude otočená v protismere jazdy. Zároveň musí byť vypnutý čelný airbag.  Takýto spôsob prepravy je bežný pre tie najmenšie deti. Využívajú ho hlavne matky, ktoré vedú vozidla a chcú mať dieťa na očiach bez toho, aby sa museli otáčať na zadné sedadlo a tým ohrozovať bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

Tip: Ak má dieťa nad 150 cm, je považované za dospelú osobu a môže sedieť na sedadle spolujazdca bez autosedačky alebo príslušného zabezpečovacieho systému. Musí byť však pripútané bezpečnostným pásom ako každý pasažier vo vozidle.

Ako upevniť autosedačku?

Prieskumy dokazujú, že viac ako jedna tretina autosedačiek býva vo vozidle zle prichytená.

Kedy bolo populárne upevňovanie autosedačky trojbodovým pásom. Sú ním vybavené všetky typy áut. Dnes je však bežnejší systém ISOFIX. ISOFIX je zatiaľ najdokonalejším prichytením detskej autosedačky ku sedadlu. Systém ISOFIX spočíva v dvoch čeľustiach pripevnených na spodnej strane autosedačky, ktoré sa zasunú medzi sedadlo a operadlo zadnej sedačky automobilu a pevne sa spoja s karosériou vďaka tomu, že zapadnú do upevňovacích kruhov. Autosedačka je pevne spojená s karosériou a vďaka tomu je bezpečná. Súčasťou systému ISOFIX báva aj tyč, ktorou je autosedačka pripevnená k podlahe automobilu, čo zabezpečuje väčšiu stabilitu.

 

Rozdelenie autosedačiek pre deti podľa spôsobu upevnenia:

 • Detská škrupinová sedačka
 • Detská škrupinová sedačka s podstavcom
 • Detská sedačka pripevnená na zadnom sedadle proti smeru jazdy
 • Detská sedačka s vlastným systémom bezpečnostných pásov
 • Detská sedačka so záchytným telesom
 • Záchytné teleso
 • Detská sedačka bez vlastného systému bezpečnostných pásov
 • Viacgeneračné nastaviteľné univerzálne autosedačky