Kedy prezuť pneumatiky?

kalkulacka pzp online

 

Výmena pneumatík nepatrí medzi obľúbené aktivity vodičov, treba si však uvedomiť, že pneumatiky prezúvame kvôli bezpečnosti na cestnej premávke. Už v novembri sa na niektorých častiach Slovenska budíme do chladných rán a hrozí, že vozovka bude namrznutá. Ak si necháte výmenu pneumatík na poslednú chvíľu, riskujete tým nie len bezpečnosť, ale pravdepodobne strávite veľké množstvo času čakaním v rade pred servisom na prezutie pneumatík. Spomenúť si na prezutie letných pneumatík až pri napadnutí prvého snehu býva väčšinou už neskoro.

Pri snahe nájsť odpoveď na otázku je potrebné zvážiť dva dátumy – odporúčaný a stanovený zákonom.

Zákon ukladá povinnosť využívať zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca za podmienok, že je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. V takomto prípade môžu motoristi využívať svoje vozidla na slovenských cestách iba ak majú na všetkých štyroch nápravách nainštalované zimné pneumatiky.

Čo vám hrozí ak porušíte zákon?

V takom prípade dostanete nie len vysokú pokutu, ale v prípade nehody by vám poisťovňa, v ktorej máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie PZP, mohla krátiť poistné plnenie. V praxi by to znamenalo, že by ste na škode preplatili viac ako by ste zaplatili za kúpu zimných pneumatík a ich prezutie.

Čo hovorí skúsenosť?

Skúsení motoristi sa zhodujú v tom, že v jesenných mesiacoch treba neustále sledovať počasie a predvídať. Za ideálny čas na prezutie zimných pneumatík považujú ten, kedy teplota dosahuje menej ako 7°C. V tomto prípade však berte do úvahy čas, kedy sa pohybujete na vozovke. Najnižšie teploty bývajú skoro ráno a neskoro večer, ak sa však na cestách pohybujete počas dňa, nemusíte sa s prezutím pneumatík uponáhľať.

Prečo sú zimné pneumatiky potrebné?

Základný rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami spočíva v tom, že zimné pneumatiky, laicky povedané, nezamŕzajú. Keď je  teplota vzduchu nižšia ako 7°C, zimné pneumatiky majú lepšiu priľnavosť k vozovke pokrytej snehom a ľadom než letné pneumatiky. Zároveň poskytujú väčšiu stabilitu v zákrutách a majú oveľa kratšiu brzdnú dráhu. V prípade dopravnej nehody alebo škodovej udalosti, ktorá sa stane v zimných mesiacoch, poisťovne, u ktorých možno uzatvoriť PZP, vždy zohľadňujú, či ste mali na aute zimné pneumatiky.

Dezén

Ak používate zimné pneumatiky dlhodobejšie počas roka, nezabudnite na pravidelnú kontrolu dezénu. Pod dezénom rozumieme hĺbku drážok na pneumatikách. Podľa stanovených noriem môže byť dezén na zimných pneumatikách zodratý maximálne do 4 mm. Jazda na opotrebovaných pneumatikách je nebezpečná. Zbytočne neriskujte a radšej majte vždy náhradné pneumatiky odložené  v garáži. S výberom pneumatík aj prezutím vám pomôžu v každom dobrom servise.

Odporúčané autoservisy

Trnava

Autocentrum ZACHAR s.r.o.
Malženice
91929 Malženice

Martin Zachar
Telefón: +421 905 843 530
E-mail: autocentrum.zachar@gmail.com
Web: www.autofit.sk

Facebook